3DS

Three Day StartUp ארוע בסגנון הפנינג בן 3 ימים שבו יזמים נפגשים וחוברים להקמת מיזמים חדשים. בכל ארוע שכזה משתתפים עשרות יזמים המקבצים ועובדים ביחד באינטנסיביות על פיתוח הרעיון בליווי מנטורים (ראו להלן) , לקראת Demoo Day (ראו להלן)  בתום המפגש. ארוע אחר בסגנון דומה הוא StartUp Weekend.

Accelerator / אקסלרטור

מושג שנטבע בארה”ב לסביבה המאפשרת האצה של הסטרטאפ. שני האקסלרטורים הידועים הם Y-Combinator  ו-TechStars  אשר מהם יצאו מיזמים כמו דרופבוקס ואחרים.

ישנם סוגים רבים ושונים של אקסלרטורים, דבר המוביל לפעמים לאי הבנות בקרב היזמים. המבנה הקלאסי של אקסלרטור הוא קבלת סכום כסף קטן יחסית (5,000 – 25,000 דולר) בתמורה ל 3 חודשי ליוי והנחיה ועוד 6-15% ממניות החברה.

Angel / אנג’ל

הוא משקיע פרטי אמיד בעל הון עצמי, המעניק מימון לחברות הזנק, לרוב בשלביהן הראשונים (שלבים המכונים Pre-Seed ו-Seed), בתמורה לאחוזים מהחברה והשתתפות ברווחים העתידיים הצפויים. אנג’לים משקיעים לא רק כפרטים, אלא לעתים גם כחלק מקבוצות, על מנת להפחית את הסיכון שלוקח כל אחד מהם.
בניגוד לקרנות הון סיכון, שנכנסות להשקעה בשלבים מאוחרים יותר של חיי החברות, האנג’לים משקיעים מכספם הפרטי ולא מכסף המגויס מהציבור או מקרנות השקעה שונות.

Bootcamp / מחנה יזמות

מעין טירונות, תוכנית אימונים בסיסית ומרוכזת ליזמים בראשית דרכם, בדרך כלל של מספר ימים. דוגמאות הם 3DS או Startup Weekend באירופה ישנו StartupBootcamp.

Business Plan  / תכנית עסקית

מסמך עבודה חיוני בעת הקמת מיזם חדש, אשר מתאר את הסטרט-אפ, או העסק החדש אשר משרת מספר מטרות. ראשית, שהיזם אכן יודע את כל אשר יש לדעת על המיזם שבהקמה, ושנית שהיזם אכן מוכן להציג את המיזם בפני אחרים (משקיעים שותפים וכד’). את התוכנית העיסקית יש ואפילו נדרש, לעדכן בהתאם לקו העיסקי ולהתפתחות החברה.

תוכנית עיסקית מכילה בד”כ פרקים כגון  מודל עיסקי, המוצר / השרות תקציר מנהלים, ניתוח מתחרים, אסטרטגית חדירה לשוק, פיננסים ותיכנון. החלק החשוב בתוכנית העיסקית הוא דווקא תהליך ההכנה אשר רצוי שיעשה ע”י הצוות היזמי.

Customer / לקוח

צרכן. לקוח. כזה שמוכן לשלם עבור השרות או המוצר שהסטארטאפ מספק. הוספנו אותו כאן כי במקרים רבים היזמים שוכחים שהוא המטרה הנשגבת ושאת רצונו צריך להשביע עד כדי תשלום.

Disrupt / מיזם משבש (מטריד)

סטרטאפ או טכנולוגיה או פעולה אשר משבשת ומשנה באופן מהותי את הדרך בה פועלים הדברים בשוק באותו הזמן, בד”כ בכך שהמיזם מציע פתרון, גישה או שיטה טובים באופן מהותי מהקיים. הצעה כזו של סטרטאפ מטרידה את מנוחת השוק והווה הזדמנות לשינוי מהותי בדרך שבה דברים פועלים. ישנם משקיעים שמחפשים מזימים מסוג זה בלבד.

DLD

ראשי תיבות של DIGITAL LIFE DESIGN  כנס בתחומי העתידנות והחשיבה הדיגיטלית. הכנס הוא כנס גלובלי המתקיים בערים שונות בעולם עם שותפים מקומיים.

לאתר הגלובלי:  www.dld-conference.com .

כנס DLD מתקיים גם בתל-אביב  עם מעורבות של יוסי ורדי ואחרים בחודש אוקטובר.

לאתר כנס בת”א: www.dldtelaviv.com.

.

DOD

Department of Defense – בארה”ב

Ecosystem

סביבה ו/או קהילה בה פועלים באינטראקציה גופים שונים המפרים האחד את השני. כמו למשל יזמים, משקיעים, מרכזי עבודה משותפים, אשר מזינים ומפרים האחד את השני. תל-אביב הפכה להיות אקוסיסטמה פורייה בתחום היזמות.

Elevator Pitch

הצגה קצרה מאוד, בד”כ כ 60 שניות, של המיזם. מטרת הצגה שכזו היא לגרום למאזין (בד”כ משקיע או לקוח) להסכים לפגישה נוספת.

Executive Summary / תקציר מנהלים

תקציר מנהלים – התמצית והעיקר של התוכנית העסקית. את תקציר המנהלים נכתוב בדרך כלל בסיום כתיבת התוכנית העסקית. תקציר המנהלים משקף את ה”אני מאמין” ואת חזון המיזם / חברה ומוצג למשקיעים פוטנציאלים.

exit

משאת ליבם של המשקיעים בכל סטרטאפ: מכירה של המיזם או הנפקתו לציבור באופן המשיא רווח לבעלי המניות.

צריך להיזהר בהגדרה זו משום שבארה”ב ובמקומות אחרים “EXIT” מתייחס גם להחלטה לנטוש/לעזוב את המיזם גם ללא רווח או אפילו בהפסד.

FCC

Federal Communications Commission – בארה”ב

FCC

Federal Communications Commission – בארה”ב – הרשות המרכזית לתחום התקינה בענף תקשרות בארה”ב. גוף הרלוונטי למיזמים בתחומי התקשרות (בעיקר חומרה). מכשיר אלקטרוני ללא אישורי FCC לא יוכל להימכר בארה”ב.

FDA

Food and Drug Administration – בארה”ב.

FDA

Food and Drug Administration – הרשות המרכזית בארה”ב המאשרת שימוש בתרופות, מכשירים רפואיים ומוצרי מזון. סטרטאפ המייצר מוצרים שכאלו הנוגעים בבריאות האדם, חייב לקבל אישורים (ברמה זו או אחרת) מה FDA לפני שיווק המוצר בארה”ב. בניגוד לדעה הרווחת, ישנם גם מוצרי תוכנה הזקוקים לאישור FDA. אישוריי FDA נחשבים לרמה הסמכה גבוהה ביותר, ואינם קלים להשגה.

FI

ראשי תיבות של FOUNDER INSTITUTE , תוכנית  שהוקמה ע”י אדאו רסי, אשר מעודדת ומנחה יזמים בהקמת מיזם חדש בתחילת דרכו. בסיס התוכנית בקליפורניה עם סניפים במדינות רבות נוספות, וגם בישראל בשיתוף עם המתחם ליזמות. לאתר התוכנית: http://fi.co/.

GUI

Graphical User Interface – ממשק משתמש גרפי.

GUI

Graphical User Interface – ממשק משתמש גרפי – מתייחס לחלק הגרפי בממשק המשתמש: צבעים, כפתורים, מראה כללי וכד. GUI טוב עדיים לא מבטיח UX מוצלח (ראו להלן) שכן האחד מתיייחס בעיקר לצורה בעוד האחר מתייחס לתהליך.

Incubator / אינקובטור

סוג של חממה. סביבה בה יכולים יזמים להקים את המיזם שלהם בתנאים נוחים יותר הכוללים סביבי עבודה והנחיה. המושג מתערבב לפעמים עם מושג חממה המתייחסת לרוב לחממות המדען הראשי (ראו להלן)

IPO / הנפקה ראשונית לציבור

Intial Public Offering – הנפקה ראשונית לציבור. עוד משאת נפש של רבים מהיזמים והמשקיעים. מושג המתאר את ההנפקה של מניות החברה לציבור הרחב, בד”כ באחת הבורסות בארץ או בעולם. יציאה של המניות להנפקה מאשפרת ליזמים ולמשקיעים למכור את המניות שלהם לציבור הרחב (תחת מגבלות כאלו ואחרות ) וולפגוש את הכסף”. להנפקה ציבורית ישנן השלכות רבות על הפירמה כגון “שקיפות”, עלות גבוה בגין ההנפקה וכן בגין שמירת החברה כציבורית.

IP  / Intellectual Property  / קניין רוחני

שם כללי לזכויות הקשורות במשאבים שאינם מוחשיים (non-tangible, non-corporeal), ושהם יציר האינטלקט של האדם (ומכאן הביטוי Intellectual Property, או בקיצור IP). הסדרים משפטיים מפורטים שתחילתם בפסיקת בתי המשפט בשיטת המשפט המקובל (Common Law) והמשכה בעיגון בחקיקה, קובעים את מושא הבעלות בכל אחד מענפי הקניין הרוחני, את תנאי ההגנה עליהם, את היקף הזכויות, החריגים והגנות, סעדים שונים, אכיפה ועניינים פרוצדורליים.
הקניין הרוחני נחשב לאחד התחומים החשובים בצמיחתן הכלכלית של מדינות. בעשורים האחרונים תחום זה עובר תהליכים אינטנסיביים של גלובליזציה, ומושפע מאוד משינויים טכנולוגיים. התחזקות ההגנה על הקניין הרוחני שנויה במחלוקת, ומעוררת גם מחלוקות ציבוריות נוקבות. למשל, בקשר לשיתוף קבצים באינטרנט, או בקשר למתן פטנטים על הגנום האנושי, או גישה לתרופות מצילות חיים במחיר בר השגה.

IRR / תשואה פנימית

-Internal Rate of Return מושג המתאר את אחוז התשואה שגלום בהשקעה. כלומר מה הריבית שייקבל המשקיע על השקעתו במיזם.

Lean Start up / מיזם כחוש

Lean Startup היא גישה עסקית שנטבעה על ידי אריק ריס שמטרתה לשנות את האופן שבו חברות בנויות ומוצרים חדשים מושקים לעולם. התורה נשענת על למידה אמפירית, ניסויים מדידים, ופיתוח ושחרור המוצר לשוק באיטרציות קצרות, על מנת לקצר את מחזורי פיתוח המוצר, למדוד התקדמות ולקבל משוב מלקוחות בהקדם האפשרי. בדרך זו, חברות, במיוחד חברות הזנק (סטארטאפים), יכולות לעצב את המוצרים או השירותים שלהם כדי לעמוד בדרישות של בסיס הלקוחות שלהם, ללא צורך במימון ראשוני גבוה או בזבוז רב של משאבים.

LSM / מכונת המיזם הכחוש

ראשי תיבות ל LEAN STARTUP MACHINE  חברה המפעילה סדנאות לתרגול והכרות עם שיטת ה- LEAN STARTUP (ראה הגדרה) שהציג אריק רייס. לאתר החברה: http://leanstartupmachine.com/.

Meetup

אתר אינטרנט (meetup.com) המאפשר ארגון של מפגשים בנושאים שונים. מאז הקמתו הפך ה MEETUP לזירה בה מתארגנים מרבית אירועי היזמות בישראל וכן במקומות שונים אחרים בעולם. אחת הדרכים הטובות ביותר ליזם להכיר את הנעשה בארץ.

Mezzanine Financing  / מזנין

מימון משולב של הלוואה והשקעה במניות, בד”כ מתאים לחברות בצמיחה. סטרטאפים משתמשים בסוג זה של מימון  בד”כ לפני הנפקה ראשונית לציבור – IPO – (ראו להלן).

Mingling / היתערבבות

התערבבות, התחככות למטרת יצירת קשרים עם אנשים “חשובים” במפגשים ואירועים חברתיים ועסקיים לצורכי קידום שיתופי פעולה. ראה גם Networking.

MVP / מוצר מינמלי להשקה

MVP – Minimal Viable Product הוא גירסא ראשונית של מוצר שמאפשרת לארגון לקיים מקסימום למידה על לקוחות המוצר במאמץ המינימלי. המונח נטבע כחלק ממתודולוגית Lean Startup.

NDA / הסכם סודיות

ראשי תיבות של Non-Disclosure Agreement הסכם שמטרתו למנוע חשיפה של תכנים סודיים (מקצועיים ואחרים) בין הצדדים. יחד עם זאת ישנה מגמה גודלת והולכת של שיתוף, שביסודה האמונה שחשיפת הרעיון מאפשרת קבלת משוב ו(טוב או רע) על סיכויי ההצלחה שלו ועל הדרך הנכונה להביא אותו לכדי מימוש.

Networking / התרשתות

מושג המתאר הכרות ושיחה עם אנשים באירועים חברתיים כגון כנסים ומפגשים לצורך בניית והעמקת הקשרים העסקיים או החברתיים. יכולת הרישות היא חיונית ליזמים ויישום נכון שלה יכול להניב ליזם ערך מוסף עצום בבניית המיזם.

Pitching

הצגה בהירה ויעילה של רעיון המיזם בפני קהל. בד”כ במסגרת הצגה למשקיעים (ראו Demo Day) או לשותפים פוטנציאליים. Pitch טוב מורכב ממסרים בהירים וממוקדים המיועדים לעבור לקהל המטרה המסוים, וכן  יכולת בימתית לעמוד מול קהל עם “סיפור טוב”.

Pivoting / סיבסוב

ביטוי המושאל מעולם הכדורסל (רגל-ציר) המתייחס לשינוי כיוון של הסטרטאפ סביב ‘עוגן’ (PIVOT) ידוע. המושג נמצא בשימוש רב בעולם ה LEAN STARTUP (ראה הגדרה)

PRE-SEED

כינוי להשקעה טרומית בסכום קטן יחסית, בימיו הראשונים של המיזם, אך ממשקיע חיצוני. השקעת PRE-SEED יכולה להיות בסד”ג של כמה עשרות אלפי דולרים. סכום זה מגיע בדרך כלל לארח השקעת היזמים (ראה גם FFF) ולפני השקעת ה SEED (ראה הגדרה).

Rapid Prototyping / אב טיפוס מהיר

בניה מהירה של אב טיפוס ראשוני למוצר, המושג מתייחס בעיקר למוצרי חומרה אולם עם חדירת גישת ה Lead StartUp זלג השימוש בו גם לעולם התוכנה, לפעמים בערבוב עם MVP (ראו להלן).

ROI

Return On Investment – החזר ההשקעה תוך X זמן.

ROI / זמן להחזר השקעה

Return On Investment – הזמן שיקח להחזיר למשקיע את סכום השקעתו. ההחזר יכול להיות באמצעות דיוידנדים או באמצעות מכירת הנכס (לרב מניות) במחיר הגבוהה מסכום ההשקעה. במצב אידאלי משקיעים רוצים לראות החזר השקעה מהיר, בתוספת תשואה טובה על ההשקעה (ראה IRR)

Seed

כינוי להשקעה ראשונית שמקבל סטרט-אפ בתחילת דרכו. בדרך כלל בסכומים קטנים יחסית, אולם יותר מהמקובל בשלב  ה PRE-SEED (ראה הגדרה). השקעת SEED תהיה בסדר גודל של מאוד אלפי דולרים בודדים.

StartUp Weekend / סופ”ש סטארט אפ

אירוע בסגנון הפנינג בן 3 ימים שבו יזמים נפגשים וחוברים להקמת מיזמים חדשים. בכל ארוע שכזה משתתפים עשרות יזמים המקבצים ועובדים ביחד באינטנסיביות על פיתוח הרעיון בליווי מנטורים (ראו להלן) , לקראת Demoo Day (ראו להלן)  בתום המפגש. אירוע אחר בסגנון דומה הוא 3DS.

Technological Feasibility / היתכנות טכנולוגית

בדיקה והוכחה שהטכנולוגיה עליה מושתת הסטרטאפ אכן פועלת. וכחת היתכנות טכנולוגית היא אבן דרך חשובה בהתפתחות של מיזם טכנולוגי, היא משפיעה רבות על היכולת של מיזם לגייס השקה ועל שווי המיזם בעת הגיוס.

UI

User Interface – ממשק משתמש.

UI

User Interface – ממשק משתמש – מושג המתאר את הקשר בין המשתמש למוצר. מושג רחב יותר מ GUI שכן הוא מתייחס גם למוצרי חומרה ולא רק לעיצובי מסך ותוכנה.

Un-self / אי-עצמיות

מושג סלנג  באנגלית (התרגום שלנו) המתייחס לתהליך של התנתקות היזם מזווית הראייה הצרה שלו כלפי הבעיה, השוק או המוצר. תהליך של להתמודד עם הנטייה של יזמים ו/או ממציאים לחשוב שלכולם יש את אותה הבעיה כמו שלהם או שכולם חושבים כמותם על דרך הפתרון.

UX

User X – כל ה flow (כולל את העיצוב הגרפי, הממשק, והשיטוט באתר).

UX

User Experiance – חווית משתמש מושג המתאר את   שטף העבודה של המשתמש במוצר (כולל את העיצוב הגרפי, הממשק, והשיטוט באתר או באפליקציה)ץ UX הפך להיות אחד הגורמים המרכזיים בהצלחה או כישלון של מיזמים חדשים בתחום המדיה החדשה.

vc / קרן הון סיכון

(באנגלית: Venture Capital Fund, בקיצור VC) היא קרן השקעות פרטיות, המשקיעה כספים במיזמים אשר הסיכון בהם הוא גבוה, מתוך צפייה לתשואות גבוהות במקרה של הצלחתם. קרנות הון סיכון הן דרך השקעה מקובלת ונפוצה לגיוס הון לצורך השקעה בחברות הזנק (“סטארט-אפ”) מתחום ההיי טק.

בדיקת נאותות  / Due Diligence

בדיקה שעורכים המשקיעים על מיזם חדש רגע לפני השלמת ההשקעה במיזם. מטרת הבדיקה לוודא שכל ההצהרות הטכנולוגיות, השיווקיות והפיננסיות מטעם המיזם וצוות המייסדים הינן נכונות הבדיקה נערכת לרב לאחר שנחתם ‘מסמך התנאים’ (ראו להלן) ובמקביל עם הכנת הסכם ההשקעה. במרבית המקרים בעיות שיתגלו בשלב בדיקת הנאותות יהו עילה לביטול ההשקעה.

גודל השוק / Market Size

מספר חמקמק המתאר את כמות הלקוחות (או סה”כ המכירות) שיוכל המיזם למכור להם בתנאים האופטימליים. כדי להגיע לחישוב של מספר זה משתמשים בנתונים סטטיסטיים ממקורות אמינים (יותר או פחות) ונגזרות של מוצרים אחרים. גודל השוק מהווה נתון מכריע בשיקולים של משקיעים ויזמים בהחלטה על הכניסה למיזם. ליזמים יש נטייה להגיע בחישוב למספרים גבוהים עד מופרכים, דבר הפוגע במקרים רבים באמינות שלהם מול שותפים ומשקיעים פוטנציאליים.

האב  /  Hub

סביבה, מקום מפגש, צומת להחלפת מחשבות רעיונות ידע וקשרים. האב יכול להיות פיזי (ראה למשל אזורי עבודה משותפת co-working-space) או וירטואלי כמו אתר אינטרנט, פורום, קבוצת פייסבוק וכד’.

חממה

מושג המתערבב לפעמים עם המושג אינקובטור. בישראל הכוונה היא לרוב לחממות העובדות תחת כללי מדען הראשי. החממה מספקת מעבר לסביבת עבודה וליווי גם השקעה בהיקף של מאות אלפי דולרים. ישנן חממות המתמחות בנושאים מסוימים.

חממה תעשייתית / Industrial Incubator

חממה המתמחה בנושאים תעשייתיים. בישראל הוונה היא לרוב לחממה במסגרת תכנית המדען הראשי.

מוכנות להשקעה / Investment Ready

שלב בהתפתחות של מיזם חדש  אשר בו היזמים והמיזם נמצאים אטרקטיבים להשקעה בעיני משקיע מתאים. בשלב זה הרעיון מפותח מספיק, ישנה תוכנית עיסקית (ראו להלן) וליזמים יש את הידע הנדרש להמשך הפעילות של המיזם  בכל ההיבטים (טכנולוגית, מסחרית, משפטית, פיננסית וכו’).

מנטור

אדם המומחה לתחום מסויים אשר מכוון, מדריך ומייעץ מניסיונו העשיר.

פרילנסר / Freelancer

פרילנסר הוא עובד עצמאי המעניק שירותים מקצועיים למטלות מוגדרות מראש. כלי חשוב מאוד ליזמים, במיוחד כאשר קמול אחרונה אתרים רבים כמו Elance  ו Odesk המאפשרת ליזמים למצוא פרילנסרים בעלויות סבירות מאוד ממקומות רבים בעולם.